Jak správně čistit brýle

Správným čištěním brýlových čoček prodlužujete dobu, po kterou se vám přes brýle bude dobře dívat. Jak tedy správně čistit dioptrické brýle nebo sluneční brýle?

Brýlová skla čistěte jedině utěrkou z mikrovlákna

Jak čistit brýle? Důležité je hlavně to, čím brýle čistíte. Jediným správným prostředkem na čištění brýlových čoček je utěrka z mikrovlákna, kterou vám přidáme ke každým dioptrickým brýlím.

Brýle nikdy nečistěte papírovým kapesníkem, ručníkem nebo rukávem trika – ty totiž na rozdíl od mikroutěrky nabírají částečky prachu a při čištění způsobují na sklíčkách malé oděrky, které se časem prohlubují.

Poškrábání skel je nevratné a rýhy již nelze nijak „rozleštit“. Při poškrábání brýlí nejde jen o vzhled brýlí – mikroskopické rýhy totiž odrážejí světlo a tím dráždí oči.

Na silnější nečistoty sprej, vlhčené ubrousky nebo voda s jarem

Utěrka z mikrovlákna vám sama o sobě stačí na otisky prstů na sklech, mastnotu nebo drobné nečistoty. Na silnější znečištění doporučujeme pořídit si také čistící sprej na brýle, který máme i v malé sadě spolu s utěrkou. Právě sprej pomůže se šmouhami na brýlích a silnějšími nánosy mastnoty.

Skvělé do práce nebo na cestování jsou také vlhčené čistící ubrousky na brýle. U těch ale pozor – často obsahují alkohol, proto by se neměly používat na brýle z neprobarveného plastu nebo např. z materiálu Ultem (odlehčené brýle ESPRIT), protože by se barva nebo barevná folie z brýlové obruby oloupaly. Agresivní složení může také škodit povrchovým úpravám na sklech.

Snadné je také důkladnější čištění brýlí doma: Brýle namočte do jarové vody (mistička vody s pár kapkami jaru), poté je jemným přiložením bez tření osušte a vyleštěte opět suchou mikroutěrkou na brýle. Utěrku na brýle je možné prát v ruce do 40° a bez aviváže, aby utěrka na sklech nenechávala šmouhy.

Čištění brýlí ultrazvukem je nejúčinější

I při pravidelném čištění se ale nevyhnete zanesení nečistot do prostorů mezi brýlovými čočkami a obrubou. Ideálně jednou za půl roku proto zajděte do optiky a nechte si brýle vyčistit tímto přístrojem. A jaká je cena čištění brýlí ultrazvukem? V naší optice je ultrazvukové čištění brýlí zdarma pro každého. Brýle se vloží do vaničky s vodou a čisticím prostředkem a po zapnutí ultrazvuku vibrace odstraní nečistoty i ze špatně dostupných míst brýlí.