Dioptrické brýle

Brýle jsou obecně pomůcka pro korekci vidění, případně pro ochranu zraku, a sestávají se z pevné obruby, do které jsou upevněny buď čočky umístěné před očima člověka pro vizuální korekci (dioptrické brýle) nebo průhledné zornice pro oční ochranu. Moderní brýle jsou obvykle posazeny plastovými sedýlky na nose a zaoblenými stranicemi za boltce uší, které by měly kopírovat.

Kdy nosit dioptrické brýle?

Při vyšším stupni refrakční vady je vhodné nosit brýle trvale a odkládat je pouze výjimečně. Nenošení brýlí vadu sice nezhorší, ale zároveň ani nezlepší. Například právě při řízení je navíc dobré vidění opravdu nutností. Oči bez brýlí jsou však také více namáhány a rychleji se unavují.

Na co si dát pozor při výběru velikosti brýlí?

Obruba by měla sedět maximálně v úrovni obočí, nejlépe o trochu níže. Výšu posazení brýlí na nose si můžete přizpůsobit pomocí roztažení a nebo stažení nosníků na brýlích, které jsou k tomu uzpůsobené. Spodní část obruby by se neměla dotýkat pokožky tváře.

Multifokální brýle

Z minulosti pravděpodobně znáte bifokální nebo trifokální skla, nicméně multifokální (nebo progresivní) čočky jdou technologicky ještě dál – bez viditelných přechodů spojují tři optické zóny a zajišťují kvalitní vidění do blízka, do dálky, i do střední vzdálenosti. Zjednodušeně řečeno: progresivní multifokální čočky nemají rušivou přechodnou linku charakteristickou pro přechod mezi jednotlivými čočkami u tzv. bifokálů a trifokálů. Přechody mezi jednotlivými zónami jsou plynulé a uživatelům s potřebou multifokální korekce tak nabízejí kvalitní řešení pro vidění do všech vzdáleností. Multifokální čočka má asymetrický design, který je přizpůsoben způsobu, jakým funguje náš zrak. Jednotlivé zóny přecházejí plynule jedna do druhé bez viditelných zlomů.